W sobotę 1 października 2016 roku zabytkowy parowóz z 1946 roku w ramach projektu „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” przywiózł do Wadowic blisko 300 osób.

Pociąg retro składający się z lokomotywy Ty42-107 oraz historycznych wagonów z taboru Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce przyjechał z Krakowa punktualnie o 12:41 witany przez tłumy mieszkańców oraz połączoną orkiestrę strażaków z Choczni i Kleczy Dolnej. Dzięki uprzejmości Cukierni Iza ze Stanisława Górnego na podróżujących czekał słodki poczęstunek w postaci papieskiej kremówki. Później wraz z przewodnikami turyści udali się na zwiedzanie miasta Karola Wojtyły.


Pociąg retro w tym czasie tłumnie zwiedzali Wadowiczanie. Była możliwość wejścia do parowozu, co było wielką atrakcją dla najmłodszych. Tuż po godzinie 14.00 wypełniony do ostatniego miejsca skład ruszył w krótką podróż na trasie Wadowice – Andrychów – Wadowice, by o godz. 16:38 zabrać turystów w drogę powrotną do Krakowa.

Pomysłodawcami projektu są pasjonaci kolejnictwa zrzeszenie w Nowosądeckim Stowarzyszeni Miłośników Kolei.

Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” ma na celu promocję atrakcji turystycznych oraz dziedzictwa historii kolei w Małopolsce i obejmuje przejazdy historycznym taborem kolejowym ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wraz z atrakcjami na pokładzie pociągów oraz podczas postojów na poszczególnych stacjach i przystankach.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie: http://kolejegalicyjskie.pl/