„Dobrze Cię widzieć” to nazwa ogólnopolskiej kampanii na rzecz bezpieczeństwa pieszych na drogach. Zainaugurowała ją 15 października minister edukacji narodowej Anna Zalewska oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w szkole podstawowej w Kuźni Raciborskiej na Śląsku.

Kampania będzie polegała na organizowaniu różnych przedsięwzięć edukacyjnych. Dzieci w całej Polsce dostaną do końca roku szkolnego 3 mln. kamizelek odblaskowych. Na początek takie kamizelki dostało 370. uczniów z Kuźni Raciborskiej. Minister Zalewska podkreśliła podczas inauguracji tego przedsięwzięcia, że chodzi w nim głównie o to, żeby dzieci na drogach czuły się bezpieczne, a ich rodzice byli o nie spokojni.
Przypomniała również, że MEN pracuje nad przepisami, które mają zapewnić bezpieczeństwo uczniom w szkole oraz w drodze do szkoły. - Dzisiaj możemy się wspólnie cieszyć, że mamy kolejne rozwiązania, byście wy czuli się bezpieczni, a wasi rodzice spokojni o to, że zagwarantowali wam dobre dojście do szkoły i bezpieczną szkołę – powiedziała Zalewska.
Natomiast minister Ziobro podkreślił, że dla rodziców i opiekunów życie i zdrowie dzieci jest najcenniejsze. - Naszym obowiązkiem jest zrobić wszystko, żebyście były jeszcze bardziej bezpieczne. Wasi rodzice na pewno cieszą się i są dumni widząc, jak stajecie się coraz bardziej samodzielni, ale tej większej samodzielności towarzyszy często niepokój. Bo rodzice tak mają, że zawsze martwią się o swoje dzieci– zaznaczył.
Ziobro, odwołując się do słów Janusza Korczaka powiedział, że - „są chwile, kiedy dzieci muszą zostać same. Same muszą się zmierzyć z wyzwaniami, zagrożeniami. Są takie chwile, kiedy rodzice nie mogą wam towarzyszyć” i właśnie na takie chwile jest program związany z poprawą waszego bezpieczeństwa waszego na polskich drogach i ulicach – powiedział minister. - Bo bezpiecznie to znaczy widocznie. Ktoś, kogo dobrze widać na drodze, jest dużo bardziej bezpieczny – dodał.
Powiedział, że Funduszu Sprawiedliwości powstał dlatego, żeby skuteczniej zapobiegać przestępczości, a dysponuje nim jego resort. Są tam pieniądze również na to, „żeby było mniej niebezpiecznych zdarzeń na polskich drogach, które czasem są przestępstwem. - Dlatego dostaniecie kamizelki odblaskowe, dzięki którym będziecie bardziej widoczni, czyli bardziej bezpieczni – powiedział Ziobro.
Szef ministerstwa sprawiedliwości dodał, że takie same kamizelki do końca roku dostanie „łącznie 3 mln dzieci, bo w Polsce zbyt wiele dzieci uczestniczy w kolizjach z udziałem samochodu”.
Z danych policji wynika, że w 2017 r. w całej Polsce doszło do 32760 wypadków, w których zginęło 2381 osób, a 39446 zostało rannych. W 2822 wypadkach drogowych uczestniczyły dzieci w wieku 0-14 lat. Śmierć w nich poniosło 56 dzieci, a 3116 doznało obrażeń.
Na stronie www.dobrzeciewidziec.org napisano, że spośród ogólnej liczby wypadków w ubiegłym roku w 8197 uczestniczyli piesi, a na przejściach dla pieszych doszło do 13 proc. zdarzeń drogowych.