Nauka popłaca. Jakub Burzyński, uczeń Zespołu Szkół Nr 2 (popularnego „Mechanika”), zdobywając w roku szkolnym 2015/2016 tytuł Laureata Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej EUROELEKTRA, otrzymał dodatkową nagrodę od Rektora Akademii Morskiej w Gdyni. Bonusem był rejs Darem Młodzieży wraz z opiekunem merytorycznym, Marcinem Matyjasikiem.

Ta dwójka „szczurów lądowych” w dniach 17 – 24 października uczestniczyła w 8-dniowym rejsie po Morzu Bałtyckim największym polskim żaglowcem. Wraz z nimi płynęło 130 „wilków morskich”, w tym załoga stała, uczniowie ze Szkoły Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie Koźlu oraz studenci wydziału elektrycznego Akademii Morskiej w Gdyni. Jak się dowiadujemy, Jakubowi i jego opiekunowi nie obce stało się pełnienie wacht, szorowanie pokładu, klarowanie lin, brasowanie rei czy wchodzenie na maszty.

Nagroda, którą otrzymałem jest dla mnie czymś wyjątkowym. Nie spodziewałem się, że tyle ciekawych i nowych rzeczy może mnie spotkać. Będąc na finale olimpiady w marcu nawet nie myślałem, że jeszcze w tym roku pojawię się nad morzem, a tu nie tylko byłem nad morzem, a jeszcze miałem przyjemność pływać najbardziej elitarnym żaglowcem w Polsce. Wiele się nauczyłem, doświadczyłem i muszę przyznać, że stoję przed trudnym wyborem dalszej drogi kształcenia (za parę miesięcy matura). Morze faktycznie kusi i na poważnie rozważam podjęcie nauki w Gdyni – nie kryje Jakub Burzyński.

Z kolei opiekun Marcin Matyjasik mówi tak: Studia w Akademii Morskiej to na pewno gwarancja pewnej pracy i wysokich zarobków. Absolwenci Wydziału Elektrycznego mają możliwość zatrudnienia zarówno na lądzie, jak i na morzu. Po specjalnościach „morskich” oprócz dyplomów ukończenia studiów wyższych można ubiegać się o dyplom morski, uprawniający do podjęcia pracy na stanowisku oficera marynarki handlowej. Studenci kierunku Elektrotechnika, oprócz dyplomu ukończenia studiów wyższych, mają szansę uzyskania dyplomu oficera elektroautomatyka okrętowego. Ponadto po ukończeniu praktyki budowlanej, mogą starać się o uzyskanie uprawnień budowlanych bez ograniczeń - w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych oraz elektroenergetycznych. A życie studenckie w pływającym akademiku jest nie do porównania z żadnym innym. Osobiście żałuję, że Wadowice nie mają dostępu do morza…