W lipcu będziemy świadkami najdłuższego, całkowitego zaćmienia Księżyca w XXI wieku. Warto na to zwrócić uwagę podczas planowania wakacyjnych wypadów.

„Całkowite zaćmienie Księżyca będziemy mogli w tym roku obserwować w Polsce o doskonałej dla nas godzinie i w świetny dzień – piątek, 27 lipca 2018 r. od godziny 21:30. W dodatku data pełni i zaćmienia zbiega się z przypadającym na lipiec apogeum, czyli momentem, kiedy Księżyc jest najbardziej oddalony od Ziemi” - czytamy na portalu Crazy Nauka.
Całkowite zaćmienie potrwa 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund i będzie to najdłuższe zaćmienie w XXI wieku. Następna taka okazja, żeby obserwować równie długie zaćmienie księżyca zdarzy się dopiero za 105 lat, w 2123 roku.
„Będzie to najbardziej widowiskowe zjawisko w tym roku, zjawisko o największym potencjale dla przyszłych amatorów przygody z obserwacjami astronomicznymi, a przy tym zjawisko o ogromnym ciężarze popularyzatorskim i emocjonalnym dla każdego pasjonata zaćmień” – zapewnia AstroBloger.
Na stronie polskiastrobloger.pl napisano, że najlepiej będzie widoczne to zaćmienie księżyca w południowo-wschodnich regionach, a gorzej będzie je widać na północnym-zachodzie. Warto już teraz o tym pamiętać i wziąć pod uwagę przy planowaniu wakacyjnego urlopu, jeżeli chcemy obserwować zjawisko.