Ustawy w naszym kraju bardzo dokładnie określają normy jakie powinny spełniać przyciemniane szyby w samochodach. Przede wszystkim chodzi tutaj o nasze bezpieczeństwo, abyśmy dobrze widzieli co dzieje się poza autem.

Według zasad przednia szyba, czyli czołowa powinna mieć przepuszczalność minimum 75% światła, a przednie 2 boczne minimum 70%. Jakakolwiek folia wydaje się nie spełniać podstawowych norm. Przednich szyb w ogóle nie można przyciemniać, natomiast jeśli chodzi o tylne to możemy przyciemnić je w dowolny sposób. Jeżeli auto posiada 2 lusterka boczne, a każde ma obowiązek je mieć, to tylne szyby nie wypływają prawie w ogóle na widoczność kierowcy.

Według przepisów Art. 66 ust. 1 pkt 5 prawa o ruchu drogowym " (...) pojazd musi być tak zbudowany, utrzymany i wyposażony, aby korzystanie z niego (...) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy (...)".

Według polskiej normy branżowej niedopuszczalne jest ograniczenie pola widzenia kierowcy w obrębie kąta widzenia 180 stopni.

Przejdźmy do sedna tematu, czyli co grozi Nam za zbyt mocno przyciemnione szyby podczas kontroli drogowej.

Jeśli podczas przeprowadzanej kontroli drogowej funkcjonariusze policji będą wyposażeni w urządzenie, które służy do pomiaru przepuszczalności światła to mogą sprawdzić szyby. Jeżeli kontrola wykaże, że szyba nie jest fabryczna, lecz została oklejona folią i nie spełnia wymagań, o których wspominaliśmy wyżej to mamy 2 wyjścia: Pierwsze to odklejanie folii ręcznie na miejscu, a drugie to zatrzymanie dowodu rejestracyjnego pojazdu przez policjantów ze względu na brak spełnionych warunków technicznych, czyli nasz pojazd nie zostanie dopuszczony do ruchu drogowego w takim stanie.

W dodatku policjant może również nałożyć na Nas mandat karny od 20 do nawet 500 złotych, lecz już bez punktów karnych.

miaraUrządzenie do sprawdzania szyb.